Kommune-chef til AC/DC-koncert brød reglerne

Hedensteds kommunaldirektør handlede i strid med reglerne ved at tage imod billetter til en AC/DC-koncert. Men det var ikke bestikkelse, vurderer kommunernes egen forening, KL.

Artikel top billede

Kommunaldirektører må ikke tage til AC/DC-koncerter med betalt overnatning af leverandører til kommunen.

Den konklusion er kommunernes forening, KL, kommet frem til efter en juridisk vurdering af sagen om Hedensteds kommunaldirektør, der var til et sådant arrangement på KMD's regning.

Turen mødte hård kritik fra tre eksperter i forvaltningsret.

Kommunernes egen forening afviser dog, at der skulle være tale om direkte bestikkelse.

"Det er imidlertid samtidig konsulenternes opfattelse, at Jesper Thyrring Møller (kommunaldirektøren, red.) handlede i strid med god adfærd ved at tage imod den omtalte gave, idet han dermed bragte sig i en situation, hvor der kunne sættes spørgsmålstegn ved hans upartiskhed i forbindelse med kontraktforhandlinger med KMD. Jesper Thyrring Møller skulle derfor have sagt nej tak til den tilbudte gave," slår KL fast.

Hedensted Kommune har ligesom en række andre kommuner tegnet kontrakt med KMD uden om udbud. Forhold som Konkurrencestyrelsen i øjeblikket gennemgår.

KL: Ingen konsekvenser
Ifølge KL skal overtrædelser af reglerne for modtagelse af gaver, som i dette eksempel, ingen konsekvenser have.

"Undladelsen heraf er efter konsulenternes opfattelse imidlertid ikke en tjenesteforseelse, der kan berettige til en tjenstlig sanktion, men alene til en præcisering af, at det fremover vil være uacceptabelt at modtage gaver af denne karakter," skriver KL i sin redegørelse om sagen.

Du kan læse et langt udskrift af et interview med Jesper Thyrring her på Computerworld og også eksperternes vurdering.

Ekspert: Fin redegørelse - forkert konklusion

Lektor Sten Bønsing fra Aalborg Universitet, der var blandt kritikerne af koncert-turen, roser KL's redegørelse af forløbet.

"Men konklusionen er forkert," siger han omkring den del, der omhandler bestikkelse.

Han forklarer, at KL netop selv går ind og siger, at bestikkelse finder sted, uanset om det påvirker et valg af leverandør til kommunen eller ej.

Men alligevel konkluderer KL til sidst, at der af en eller anden grund ikke er tale om bestikkelse her, forklarer lektoren.

Sten Bønsing undrer sig desuden over, at KL hiver ældgamle sager frem fra Ålborg om bestikkelse og ikke nogle nyere, hvor der er tale om mindre beløb.

Samtidig bider lektoren mærke i, at han på ingen måde ser rapporten som en frifindelse af kommunaldirektøren, som et medie hurtigt har været ude med en melding om.

"Det fremgår klart, at reglerne for modtagelse af gaver er brudt. Og det er jeg helt enig i," slutter Sten Bønsing.

KL-formand til golf

Sagen om AC/DC-koncert var den første i en stribe afsløringer af gaver fra KMD til offentlige ansatte.

Siden kom det frem, at også fodboldbilletter, håndboldbilletter og golf på KMD's regning havde foregået i årevis.

Desuden havde kommunaldirektøren i Hillerød Kommune taget konen med ud og spise og til Madonna-koncert betalt af KMD.

Og selv KL's afgående formand Erik Fabrin (V) måtte over for BT indrømme, at han havde været til golf betalt af KMD.

KMD har nu valgt at stoppe gaveregnen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos